Pasy zębate a pasy klinowe łańcuchy napędowe

Wykorzystanie pasów zębatych w układach napędowych stało się powszechne. Dzięki ich właściwością, układy te są wysoce skuteczne, pozwalają na ekonomiczniejszą eksploatację a co za tym idzie gwarantują większe możliwości produkcyjne – w przypadku wykorzystania w zakładach produkcyjnych.

Jak pasy zębate mają się w stosunku do klinowych i łańcuchów napędowych? Na ty pytanie odpowiadamy w artykule.

Pasy zębate kontra pasy klinowe

Zasadnicza zaleta układów napędowych z zastosowaniem pasów zębatych to precyzja dopasowania. Dzięki dokładnej współpracy koła napędowego z pasem klinowym nie występuje charakterystyczny dla pasów klinowych poślizg. Dzięki temu układ jest wydajniejszy i pozwala na przenoszenie większych mocy. Bezwzględnie wymagane jest jednak dokładne dobranie do siebie wszystkich jego komponentów.

Inną zaletą jest fakt, że w przypadku użycia pasów zębatych nie występują tak duże obciążenia łożysk jak ma to miejsce przy pasach klinowych. Dzieje się to z tego względu, że przy użyciu pasów zębatych nie ma konieczności stosowania tak dużego napięcia pasa.

Łańcuchy napędowe i pasy zębate – różnice wykorzystania

Oprócz precyzji a co za tym idzie i lepszej wydajności niż w przypadku pasów klinowych, pasy zębate w odróżnieniu od łańcuchów napędowych nie wymagają stosowania smarów. Dzięki temu eksploatacja jest prostsza i mniej kłopotliwa a same pasy zębate nie są narażone na osadzanie się brudu i kurzu jak przy łańcuchach napędowych.

Więcej w temacie w artykule: Pasy zębate. Polecamy lekturę.

Tematyka pokrewna:

Jak dbać o pasy klinowe

Pasy napędowe