Panele akustyczne

Akustyka pomieszczenia ma bardzo duże znaczenie szczególnie przy odtwarzaniu i nagrywaniu muzyki. Często słuchając muzyki zastanawiamy się czemu u nas gra ona inaczej, dokupujemy coraz to nowsze sprzęty i coraz droższe lecz nie widzimy poprawy. Odpowiedź jest bardzo prosta, nasze pomieszczenie nie jest dobrze przygotowane akustycznie.
Jednym ze sposobów dostosowania pomieszczenia do naszej akustyki są ustroje akustyczne. Pozwalają one na różne kombinacje dzięki czemu poprawiamy akustykę pomieszczenia.
Przy pomieszczeniach niedostatecznie wytłumionych należy stosować panele tłumiąco-rozpraszające lub panele tłumiące w ilościach zapewniających odpowiedni komfort słuchania. Odpowiednio dobrane panele akustyczne sprawią, że słuchanie muzyki sprawi nam o wiele więcej radości oraz że pieniądze wydane na nowe zestawy audio nie pójdą w błoto.

Panele akustyczne są wykonane z technicznej pianki akustycznej. Panele są przeznaczone do zastosowań domowych czyli m.in: pokoje prób, amatorskie studia nagraniowe, kina domowe, pokoje odsłuchowe. Do montażu paneli wystarczy tylko klej. Ich cechą jest także bardzo łatwy montaż, który polega tylko na przyklejeniu do odpowiednio wcześniej przygotowanej powierzchni np. Zagruntowanej ściany lub płyty kartonowo-gipsowej. W różnych sklepach możemy dostać różne rozmiary płyt dzięki czemu nie musimy martwić się, że nie dobierzemy rozmiaru do naszego pomieszczenia.

Zastosowania paneli akustycznych jest sporo, do tych najważniejszych należą: okładziny ścienne, okładziny sufitowe. Panele występują w kilku podstawowych kolorach: jasnym szarym, ciemnym szarym, zielonym, pomarańczowym i brązowym. Czyszczenie paneli jest także bardzo proste. Aby zmyć z nich plamę należy użyć wilgotnej szmatki, ponadto można je spokojnie odkurzać.
Dzięki panelą akustyczną wyciszanie pomieszczeń jest o wiele prostsze i łatwiejsze.
Zastosowanie paneli ze względu na rodzaj hałasu:
1. Hałas komunikacyjno-infrastrukturalny

a) hałas samochodowy;
b) hałas kolejowy.

2. Hałas przemysłowy

a) hałas maszyn i procesów technologicznych na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń;
b) hałas urządzeń i instalacji na dachach obiektów.

Zastosowanie paneli akustycznych:

a) wyciszenie hal, maszyn, ramp przeładunkowych, urządzeń, instalacji przemysłowych;
b) wyciszenie ścian zewnętrznych;
c) wyciszenie istniejących ścian wybudowanych w innych technologiach.