Izolacja akustyczna

Mamy dość hałasu dobiegającego z ulicy, klatki schodowej lub od sąsiadów? Czy też chcemy odgrodzić inne pomieszczenia od hałasów, które sami generujemy np. w pokoju do gry na instrumencie? Naszą uwagę powinniśmy zwrócić w kierunku materiałów zwanych izolatorami akustycznymi.

Ze względu na swą specyficzną budowę oraz specjalnie zaprojektowaną strukturę, panele akustyczne pochłaniają docierające do nich dźwięki i uniemożliwiają ich dalsze rozprzestrzenianie. Każdy z materiałów posiada inne właściwości.
Przy wyciszania pomieszczeń mieszkalnych w celu „odgrodzenia się” od sąsiadów najlepszym rozwiązaniem będą maty wyciszające zastosowane na ścianę i sufit. Najczęściej stosowane grubości tego materiału to 3 cm. Zastosowanie go pozwoli na zniwelowanie natężenia dźwięku o 60 do 70% w zależności od grubości zastosowanej izolacji oraz poprawności montażu. Zaizolowanie podłogi to również dobry sposób na wyciszanie pomieszczeń. Warto o tym pomyśleć na etapie wykonywania wylewki i zastosować matę akustyczną pod wylewki. Materiał ten zabezpieczy nas przed przekazywaniem do poniższych pomieszczeń dźwięków uderzeniowych. W pewnym stopniu zabezpieczy nas również przed dźwiękami płynącymi z tych pomieszczeń. Warto tu zwrócić uwagę na to, iż przy wykonywaniu wylewki istotne jest aby nie stykała się ona bezpośrednio z żadnym stałym elementem pomieszczenia np. wcześniejszą warstwą posadzki czy ścianami dookoła. Dzięki temu zminimalizujemy przekazywanie drgań, co znacząco wpłynie na komfort akustyczny.
Znaczna część odgłosów dostaje się do pomieszczeń poprzez drzwi które często wyprodukowane są ze zwykłej sklejki. Jednak izolowanie istniejących już drzwi nie jest prostym tematem. Owszem, istnieją produkty o specjalnym do tego przeznaczeniu jednak wykonanie należałoby zlecić doświadczonemu fachowcowi. Jeżeli natomiast dysponujemy środkami pieniężnymi warto zainwestować w kupno już zaizolowanych drzwi. Znacznie poprawiają one komfort mieszkania czy przebywania w pomieszczeniach narażonych na hałas z zewnątrz, a także zapewniają izolację cieplną.

Zachęcamy do inwestowania w materiały wygłuszające podłogi w celu zwiększenia komfortu życia codziennego.