Dieta na poprawienie pamięci

Najważniejszymi witaminami dla rozwoju umysłowego są witaminy z grupy B i nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy m.in w rybach i olejach.

Witamy z grupy B, zwłaszcza witamina B4 i B3 (PP) są to witamy odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Są składnikiem soi oraz pieczywa z pełnego przemiału. Natomiast niedobór witaminy B2 powoduje osłabienie pamięci, kłopoty ze skupieniem uwagi oraz bezsenność. Ważne jest aby osoby spożywające słodycze i pijące alkohol jadły jej 2-3 razy więcej niż wynosi norma ponieważ tyle będą potrzebować. Witamina B3 występuje w tuńczyku, mięsie indyka, pełnym ziarnie zbóż, suchej fasoli i grochu oraz nasionach słonecznkia i orzeszkach ziemnych.

Lecytyna jest w znacznym stopniu odpowiedzialna za poprawę pamięci. Jej niedobór prowadzi do ospałości, demencji strarczej oraz spadku zdolności pamięciowych. Występuje w szczególności w orzeszkach ziemnych, soi oraz kiełkach pszenicy. Można zakupić ją także w aptece lecz pamiętajmy by sprawdzić przed zakupem skład.

Żelazo to przede wszystkim nośnik tlenu. Znajduje się w orzechach, roślinach strączkowych, owocach pestkowych, warzywach liściastych i rodzynkach. Niedobór żelaza powoduje trudności w uczeniu się oraz w zdolnościach rozumowania.

Cynk znjaduje się w ostrygach oraz pestkach dyni. Często wykrywa się duże ilości cynku w organizmach dzieci o wysokiej inteligencji.

Magnez wraz z wapniem pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Jest także potrzebny do produkcji enzymów współpracujących z witaminami B1 i B6. Przede wszystkich chroni nasz mózg przed metalami ciężkimi, które go uszkadzają. Jest wypłukiwany z organizmu przez kawę i alkohol oraz niszczony przez nikotynę. Jest trudny do przyswojenia dlatego warto brać tabletki.

Potas jest potrzebny aby poprawić dotlenienie mózgu. Znajdziemy go w winogronach, bananach, pomarańczach, moralach, melonach, pomidorach, ziemniakach oraz w awokado.

Fosfor jest odpowiedzialny za zwiększenie inteligencji oraz poprawieniu nastroju. Jest nam bardzo potrzebny aby nasz pamięć nas nie zawodziła.

Jeśli mamy wątpliwości dietetyk Rybnik pomoże nam w ustaleniu konkretnej diety wspomagającej pracę naszego mózgu. Nie jest to wysoki koszt ponieważ dietetyk Rybnik cena jest ustalana indywidualnie i w zależności od naszych potrzeb.